OFICIÁLNÍ WEB VLADIMÍRA MERTY

Nejbližší koncerty

 

Právě vyšlo:

 

Písničkářství je stav duše
Popelnicový román

 

Vladimír Merta - Popelnicový román

Promo zajišťuje reklamní agentura Walter Kirschner.

Mailový kontakt

Můžete mi napsat zprávu na vladimir.merta@gmail.com, ale nezlobte se, prosím, když v záplavě korespondence třeba neodpovím.

Ukázky z alb

  Ukázky z alba PODKROVNÍ PÁSKY

 

  Ukázky z alba DOMILOVÁNO

 

  Ukázky z alba NIKDO V ZEMI NIKOHO

 

  Ukázky z alba STRUNY VE VĚTRU

 

  Ukázky z alba VČEREJŠÍ VYDÁNÍ

Další hudební ukázky
Tipy

Album Stará!
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Stará!

Album Domilováno
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Domilováno

Album Nikdo v zemi nikoho
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Nikdo v zemi nikoho

 

SupraphonOnline
Publicistika

Zápisky 12

Ostrava se v Praze naprosto odhalila

 

Lepší začátek Festivalu spisovatelů Praha aby pohledal. Slovo a jeho protiklad - pohybová akce - se setkaly náhodně jako deštník a šicí stroj na pitevním stole. Spisovatelé, kritici a čtenáři byli při zahájení festivalu vystaveni efektní multimediální show.

I vznešená litera podlehla vábení píáristů, stala se marketingovým produktem. Smrtící předzvěst starodávné profese, která se vyvinula z umění vyprávět cizí intimní příběhy tak, abychom je vnímali jako vlastní. Mezi autorem a čtenářem dnes stojí řetězce, provázané destruktivními zájmy.

Nositelé literárních cen - tu dynamitovou nevyjímaje - měli po sklence sektu spořádaně postupovat do sálu Nové scény. Nečekaně se ale zastavili a zírali z  výše na ten podivný lid, který tak rozumí baroku. Na piazzetě Národního divadla sledovaly desítky náhodných diváků bizarní vystoupení ostravského Bílého divadla.

Osm zcela nahých mužů, vybavených staromódními lyžemi, se klouzalo posvátným prostorem, kde mladí architekti plánují vysazení trávníku. Kde se kdysi odehrávaly národní symbolické slavnosti, je dnes mírně frivolní, oddychová zóna. Jako bychom už ztratili smysl pro génia místa… Nebo už nedokážeme rozlišit, kde vlastně žijeme?

Efektní znělky zněly, vyslanci vysílali, autoři v euro-oblečcích diskutovali o  kacířství a protestu. Naháči dole lyžovali. Byl první opravdu letní den a  vysoké s nízkým se setkalo tak, jak si to nedokázali ani ve snu představit surrealisté. Sponzoři mohou být spokojeni. Pokud by ovšem literáti hledali obdobu londýnské čtvrti Bloomsbury, směřoval bych je skromně spíše do Holešovic, do tvůrčích prostor Doxu či La Fabriky.

Zatímco Praha vítá hosty okatě neupřímnou prezentací, směřuje Ostrava k poctě titulu Evropské hlavní město kultury po svém. Kratce a donaha.

Vladimír Merta
Hospodářské noviny, 11. června 2010, s. 13