OFICIÁLNÍ WEB VLADIMÍRA MERTY

Nejbližší koncerty

 

Právě vyšlo:

 

Písničkářství je stav duše
Popelnicový román

 

Vladimír Merta - Popelnicový román

Promo zajišťuje reklamní agentura Walter Kirschner.

Mailový kontakt

Můžete mi napsat zprávu na vladimir.merta@gmail.com, ale nezlobte se, prosím, když v záplavě korespondence třeba neodpovím.

Ukázky z alb

  Ukázky z alba PODKROVNÍ PÁSKY

 

  Ukázky z alba DOMILOVÁNO

 

  Ukázky z alba NIKDO V ZEMI NIKOHO

 

  Ukázky z alba STRUNY VE VĚTRU

 

  Ukázky z alba VČEREJŠÍ VYDÁNÍ

Další hudební ukázky
Tipy

Album Stará!
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Stará!

Album Domilováno
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Domilováno

Album Nikdo v zemi nikoho
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Nikdo v zemi nikoho

 

SupraphonOnline
Publicistika

Zápisky 6

Třešňák zavedl do malby šrotovné

 

Po staletí se malíři snažili překonat jeden druhého v iluzivnosti malby. Technologická, vědecká a opticky podložená pozorování berou za své. Zmlsaní galeristé dokážou stvořit sami, bez malířů, ledasjaké koncepty, jak se dnes říká nedotaženým projektům (špatné malbě). Nebýt nicotnosti Entropy, nebylo by humbuku kolem ní.

Korunu všemu dění nasazuje Vlasta Kirschner - Třešňák. Xkrát prodal lechtivé podobenství odžínovaného papeže, jemuž jako zázrakem nadzvedl komži podzemní větrák navlas stejně, jako Marilyn Monroe. Jeho pozitivně zfetované Rychlé šípy si říkají o žalobu na ochranu osobnosti. Stejně jako odporné výroky kolegy, k němuž se neradno hlásit. Tentokrát ovšem sám umělec překonává ve své ledabylé nedokonalosti i bossy české automobilové lobby. Pod názvem Dodělané umění - Pravda o Apollu 11 na výstavě v čítárně pražského Unijazzu najdeme levně skoupená idylická zátiší se sudetskými motivy. Při bližším ohledání zjistíme, že se na nejméně čekaném místě zjevují stereotypně pojaté postavy v povědomých skafandrech. Opřeny o lopatu nevěřícně zírají na cosi rozmáznutého, co ulpívá na botě, jež vykonala malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.

Houstone, máme problém: Russians were first! - slyšíte z rašelinišť a bažin Bémiše landu. Kdo by si dnes vzpomněl na onu slavnou éru, kdy se ještě i v umění dalo šlápnout do hovna! Kirschner je prvním českým umělcem, který na světovou scénu uvedl šrotovné v obrazech. Jako dřív Rusové, i on je mezi českými umělci nenápadně, ale stále v něčem první. Ale na rozdíl od profesionálních netalentů si své šrotoviště cizích nápadů dokáže instalovat i svěsit sám. Téma pro strany: recyklovaná díla patří do kontejnerů na tříděný umělecký odpad. Otázka pro kunsthistoriky: koho na skobu pověsit příště?

Vladimíra Merta
Hospodářské noviny, 19. května 2009, s. 11