OFICIÁLNÍ WEB VLADIMÍRA MERTY

Nejbližší koncerty

 

Právě vyšlo:

 

Písničkářství je stav duše
Popelnicový román

 

Vladimír Merta - Popelnicový román

Promo zajišťuje reklamní agentura Walter Kirschner.

Mailový kontakt

Můžete mi napsat zprávu na vladimir.merta@gmail.com, ale nezlobte se, prosím, když v záplavě korespondence třeba neodpovím.

Ukázky z alb

  Ukázky z alba PODKROVNÍ PÁSKY

 

  Ukázky z alba DOMILOVÁNO

 

  Ukázky z alba NIKDO V ZEMI NIKOHO

 

  Ukázky z alba STRUNY VE VĚTRU

 

  Ukázky z alba VČEREJŠÍ VYDÁNÍ

Další hudební ukázky
Tipy

Album Stará!
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Stará!

Album Domilováno
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Domilováno

Album Nikdo v zemi nikoho
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Nikdo v zemi nikoho

 

SupraphonOnline
Publicistika

Zápisky 17

Jednoduché kavkazské počty

 

ETA skládá zbraně, Hamás se dohodne s Mosadem, i ty sopky a povodně se rozumně odmlčely. Na pozadí čistého nebe vyšlehne zákeřný plamen. Miliardy lidí se pomodlí, ne za desítky obětí, ale za dva neznámé hrdiny věčného odboje. Ve jménu života vraždí adepti ráje. Žádné sebeupalování. Sebevražda je největší hřích. Shořet musí ostatní, sdělují adepti ráje.

Do nitra teroristů nevidíme. Pravidelně ale útoky mají na svědomí lidé kavkazského vzhledu, jednající na pokyn vykladačů knihy sepsané boží rukou. Není víry bez mučedníků. Křesťané si protrpěli dlouhou cestu od mocenského rozhodování o pravosti víry k jejímu pádu do neozbrojené podoby. Od bezbožného hromaďění statků ke spolkaření na úrovni zahrádkářů, jak vidí křesťany duchovně chudší souputníci.

Vyznavačů knihy je tolik miliard, že jejich tichý souhlas musíme považovat za zbožné přání. Kniha je dostupná, na rozdíl od atomovky. Kdyby se jen miliontina miliontiny vyznavačů přihlásila k bohulibé akci, rozloží svět na prvočásti. Chce to jejich Bůh?

Jaký je vlastně Bůh spisovatel? Mnohomluvný až běda. Na rozdíl od jednoznačnosti desatera, které asi nedopatřením diktoval Mojžíšovi o tisíce let dříve, současně tvrdí, že vraždit bližního nelze, ale vražda neznaboha či kritika knihy je bohulibá. Proto se kritici knihy skrývají za společně sdílený pseudonym Ibn Warraq.

Snaha srovnat její mnohoznačnost ve prospěch obyčejného člověka je trestána smrtí. Chce to opravdu jediný Bůh, nebo jen masa jeho vykladačů? I obchod s  lidskými orgány nepřítele se jeví jako racionálně humanitární východisko. Imámové ovládají dialektiku. Marně čekáme na prosté zopakování božího slova: Vrah nepůjde do ráje, ale do pekla. Bůh je sice všemocný, ale nechce se mu míchat se do světských záležitostí.

Vladimír Merta
Hospodářské noviny, 15. dubna 2011, s. 11